کانون هموفیلی ایران | خیریه

حامی بیماران هموفیلی

تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶

زلزله کرمانشاه
مسئولیت اجتماعی ما مردمان: به قلم سفیر دوستی کانون هموفیلی ایران
ما مردمان به عنوان یک فرد، گروه، حزب، نهاد، سازمان مردم نهاد و سازمان های عمومی تا چه اندازه در برابر مسائل و مشکلات فعلی و آینده جامعه ای که در آن زندگی می کنم، احساس مسئولیت می کنیم؟ آیا دردی از دردهای اطراف مان(بیماران،آسیب دیدگان، ) را می بینیم و احساس همدلی و همدردی کنیم؟آیا این احساس تنها در حد یک تاسف و تالم درونی باقی می ماند یا آن را در قالب یک فعالیت و رفتار فردی و اجتماعی مانند شکل دهی یک کمپین، مشارکت و حضور فعال درکمپین نشان می دهیم؟
این روزها شاهد یک حرکت خوب در نظام بانکی هستیم که مصداق بازر مسئولیت اجتماعی است. در واقع گسترده ترین نهاد اجتماعی و اقتصادی در ایران یعنی نظام بانکداری اخیرا با درک این مهم اقدام مشترک و هماهنگی را در راستای همدلی و کمک به آسیب دیده گان زلزله کرمانشاه انجام داد و به اتفاق رای به عدم چاپ سررسید و تقویم سال ۱۳۹۷ داد. این اقدام مسئولانه از دو جنبه دارای ارشمند است:
۱- در این حرکت بسیار ارزشمند و مسئولانه، انسجام و همگرایی و همدلی نظام بانکداری در ایران هنگام وقوع بحران های انسانی ملی به ویژه زلزله اخیر کرمانشاه نشان داده شد که به نوعی می تواند الهام بخش سایر سازمان ها در ایجاد این حرکت ملی برای تغییر رفتار سازمان ها در قبال جامعه باشد.
۲- اصولاً با پیام مشترک «نه» به چاپ سررسید، از یک فعالیت ضد ارتباطی سنتی و پیش پاافتاده در روابط عمومی به یک فعالیت ارتباطی فعال و موثر اجتماعی وارد شدند که نتیجه آن ایجاد و تقویت سرمایه اجتماعی نظام بانکداری در کشور است. زیرا این رفتار هم پیام انسانی دارد، هم پیام زیست محیطی برای جلوگیری از قطع درختان و تبدیل آن به کاغذ.
این حرکت دلگرم کننده از احساس مسئولیت اجتماعی نظام بانکداری می تواند سرمشق بسیاری از افراد و سازمان های دیگر شود که از انجام هزینه های غیرضروری ارتباطی(مانند چاپ سررسید و تقویم) اجتناب کنند و در عوض وارد حرکت و فعالیت های انسان دوستانه و خداپسندانه ای همچون کمک به افراد آسیب دیده اجتماعی، بیماران صعب العلاج،نادر، مزمن و واگیردار شوند تا به مسئولیت اجتماعی(CSR) خود را در برابر جامعه شان عمل کنند.
این فعالیت مسئولانه نباید مقطعی و محدود به دوره یک بحران ملی باشد، بلکه استمرار کنشگری و اقدام مسئولانه در ابعاد مختلف می تواند به تقویت رابطه مردم و سازمان ها و دولت و نهایتا ارتقای همدلی ملی و تقویت سرمایه اجتماعی دولت و نهادهای اجتماعی و خدماتی در میان مردم کمک کند. در واقع امروزه عوامل تعیین کننده جایگاه یک برند تنها عوامل عملکردی و تبلیغاتی نیستند بلکه متغیرمستقل مهم دیگری به نام«مسئولیت اجتماعی» می تواند تعیین کننده جایگاه تصویر برند و افزایش میزان شهرت و محبوبیت برند و سازمان در جامعه باشد. برهمین اساس می توان گفت که امروزه خوشنامی و شهرت یک سازمان به میزان نزدیکی، حضور و کنشگری فعال و واقعی در مسائل بغرنج ملی و انسانی و اجتماعی بستگی دارد و انجام هزینه های فراوان تبلیغاتی غیرضروری- که ارتباط چندانی با نیازهای واقعی جامعه ندارد- تنها پرتاپ سنگ در تاریکی است و هیچگونه اثربخشی را بر شهرت و تغییر نگاه مخاطبان نخواهد داشت و تنها دور ریز سرمایه های مهم این سازمان ها است.
با تشکر
غلامرضا کاظمی دینان
سفیر دوستی کانون هموفیلی ایران

دیدگاه خود را بنویسید

سفيران كانون

دکتر کاظمی - سفیر دوستی

دکتر سید غلامرضا کاظمی دینان سفیر دوستی جدید کانون هموفیلی ایران: هیات مدیره کانون هموفیلی ایران ...

دکتر مهدی کریمی – سفیرغذای

سفیرغذای سالم کانون هموفیلی ایران انتخاب شد براساس مصوبه  هیئت مدیره کانون هموفیلی ایران به تاریخ  ...