کانون هموفیلی ایران | خیریه

حامی بیماران هموفیلی

تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

اولین سمینار هموفیلی در دزفول با موفقیت برگزار شد۱۶

با تلاش دفتر نمایندگی کانون هموفیلی ایران در در دزفول اولین سمینار هموفیلی در استان خوزستان در شهرستان دزفول برگزار شد. به گزارش آقای علی کریمیان راد مسئول دفتر سخت کوش و موفق کانون در دزفول و همچنین همکاری ارزنده مدیر دفتر نمایندگی خوزستان سرکار خانم اشرف فرامرزیان و همکاری دفتر مرکزی، سمینار هموفیلی با توجه ویژه به اختلالات انعقادی در زنان و دختران در محل  سالن اجتماعات بیمارستان بزرگ دزفول با اهداف پیش بینی شده برگزار گردید. بی تردید همکاری ارزشمند آقای جعفریان مدیر روابط عمومی توانای دانشگاه علوم پزشکی دزفول کلید اجرای ارزشمند این رویداد علمی بود. برنامه ریزی، هماهنگی و دقت ایشان موجب گردید این برنامه در زمان کوتاهی با هماهنگی کامل برگزار شود.  حضور مدیر عامل کانون و قائم مقام وی سرکار خانم صادق زاده در این برنامه انعکاسی از توجه مسئولانه دفتر مرکزی به اولین رویداد علمی در استان خوزستان بود. برنامه ریزی این رویداد ارزنده با پیشنهاد آقای دکتر درچین انکولوژیست بیمارستان بزرگ دزفول و مسئول دفتر مشارکت های مردمی در بازدید از غرفه کانون هموفیلی ایران در کنگره مامایی که کمتر از یک ماه پیش برگزار گردید با خوش فکری و احساس مسئولیت سرکار خانم صادق زاده مدیر روابط عمومی و جذب کمک های انجام شده بود. حضور هم زمان مدیر دفتر نمایندگی کانون در استان خوزستان در این غرفه عملاً امکان تصمیم گیری به موقع برای برگزاری این سمینار را فراهم کرد. در این سمینار بالغ بر ۲۰۰ نفر شامل پزشکان، پرستاران، دانشجویان پزشکی، رابطین بهداشتی مدارس، مسئولین شهری و گروهی از بیماران هموفیلی شرکت نموده بودند. این استقبال شور انگیز با خیر مقدم ریاست محترم بیمارستان بزرگ دزفول جناب اقای دکتر ترابی نیا که که با سعه صدر با تمام مشغله ها حضور پررنگی در برنامه داشتند پاسخ گفته شد. بروشور ویژه ای برای این همایش تهیه شده بود که با حمایت مالی داروخانه دکتر بران چاپ و در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت. لازم به ذکر است داروخانه دکتر بران تنها داروخانه بخش خصوصی است که در امر توزیع فاکتورهای انعقادی مشارکت نموده اند.

بی تردید گام اول هماهنگی در دزفول را آقای دکتر درچین با محبت و علاقه خاص برداشتند و عملکرد موفق مسئول دفتر دزفول در بین مسئولین شهری و بهداشتی درمانی بستر مناسبی برای برگزاری این برنامه گردید. آقای دکتر درچین با خوش فکری در این سمینار با ارایه تاریخچه کشف بیماری هموفیلی درجهان از ملکه ویکتوریا تا دربار تزار های روسیه  و دربار پادشاه فرانسه گزارش جالبی به شرکت کنندگان در سمینار ارایه دادند .

این برنامه با همکاری ارزشمند رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، فرماندار محترم دزفول و رئیس بیمارستان بزرگ دزفول  برگزارشد. به اظهار مدیر عامل کانون تاکنون هیچکدام از رویدادهای علمی کانون با چنین هماهنگی ارزشمندی بین مسئولین شهر و دانشگاه و بیمارستان برگزار نگردیده بود. البته در حوزه اجتماعی نشست مسئولین دفاتر کانون در تبریز نیز در قضایی از یکدلی و همکاری مسئولین حوزه شهری تحقق پیدا کرده بود که بی تردید از خاطرات شیرین مدیریت کانون است. حضور ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی دزفول جهت تقدیر از دست اندرکاران برگزاری برنامه انعکاسی از توجه این دانشگاه به حوزه بیماران هموفیلی بود.  ایشان با حضور بی تکلف و صمیمانه انرژی مضاعفی به برگزار کنندگان دادند .

مدیر عامل کانون همچنین از ظرفیت های بسیار بالای دزفول در حوزه های پزشکی و تحقیقاتی خبر داده است و تاکید نموده که بی تردید این شهر از قطب های پزشکی کشور است که به همت خیرین ارزشمند آن در حوزه سلامت ساختاری رو به توسعه و تکامل را در حوزه بهداشت و درمان دارد. وی در مصاحبه تلویزیونی خود این ظرفیت بزرگ خیرین سلامت را در این شهر ستود و با توجه به اینکه خیرین بهداشت و درمان دزفول پس از استان فارس مقام دوم را در کشور دارد، اظهار امیدواری نمود که با توجه به ظرفیت های برجسته این شهرستان خیرین آن بتوانند در رفع برخی نیاز های مرکز درمان جامع هموفیلی ایران نیز مشارکت نمایند.

حضور ارزشمند استاد ارجمند جناب آقای دکتر بیژن کیخایی از دانشگاه علوم پزشکی اهواز که از اساتید به نام حوزه هموفیلی هستند نقس مهمی در افزایش بار علمی سمینار مذکور داشت . سخنرانی کاربردی ایشان در حوزه خونریزی در زنان با مقدمه ارزشمندی همراه بود وی گفت: یکی از شاخص های بزرگ توسعه نشان دادن آمار مرگ و میر مادران است . ایشان ضمن تشریح این شاخص و معیار های آن ضمن اشاره به نقش مادر در بنیان خانواده اهمیت سلامت مادران را در ساختار توسعه تشریح نمود و تاکید کرد توجه به خونریزی های زنان در حین بارداری و زایمان یکی از کلید های مراقبت از سلامت زنان را شناخت از بیماری های خونریزی دهنده دانست. دکتر کیخایی در سخنرانی خود با مثال زدن نمونه های مشخص تلاش نمود توجه جامعه پزشکی را به خونریزی های غیر عادی در زنان و انواع مخاطرات آن جلب نماید. دیگر سخنران علمی این برنامه سرکار خانم دکتر منصوره حقوقی بود که محور سخنرانی ایشان در حوزه اختلال انعقادی ون ویلبراند بود. وی در سخنرانی خود با نگاهی اجمالی به موضوع بیماری تلاش نمودند توجه مخاطبین را به مشخصات این بیماری جلب نمایند و از آنجا که در حوزه زنان و دختران ابتلای این بیماری با نشانه بزرگ غیر طبیعی بودن خونریزی های ماهیانه همراه است ضرورت توجه به این حوزه را با هدف شناسایی بیماران مبتلا به ون ویلبراند را باز آموزی نمودن تسلط ایشان در هنگام ارایه سخنرانی مورد توجه حاضرین قرار گرفته بود. مدیر عامل کانون نیز ضمن تقدیر از ایشان اظهار داشت در دزفول منابع انسانی ارزشمندی در حوزه اختلالات انعقادی وجود دارد که می توانند به زودی در حوزه های کشور تاثیرگذار باشند.

آخرین سخنران این سمینار مدیر عامل کانون هموفیلی ایران بود که در آغاز سخنان خود تلاش نمود ضمن معرفی کلی انواع اختلالات انعقادی به زبانی ساده توجه مخاطبین به ضرورت حمایت های اجتماعی از این بیماران جلب نماید. در این قسمت از صحبت تفکیک بیماری هموفیلی به عنوان معروفترین اختلال انعقادی از دیگر اختلالات تشریح و همچنین بر اهمیت فراهم شدن امکانات پیشگیری از تولد بیمار نیز ناکید گردید. وی در ادامه سخنرانی خود ضمن بیان اینکه در حالیکه امید به زندگی در بین بیماران هموفیلی به سطح بسیار بالایی افزایش یافته است و بیماران هموفیلی می توانند مانند افراد عادی جامعه عمر کنند توجه به کیفیت زندگی آنان به موازات تامین دارو و درمان آنان اهمیت دارد. مدیر عامل کانون با ارایه عکس‌هایی از آسیب های گذشته و امیدواری های آینده در سخنرانی خود تلاش نمود این پیام را عینی‌تر به مخاطبین ارایه دهد. در بعد از ظهر روز برگزاری این سمینار اولین نشست مسئولین شهری و مدیران کانون هموفیلی ایران با ریاست فرماندار دزفول برگزار گردید که گزارش آن جداگانه منتشر می گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

سفيران كانون

دکتر کاظمی - سفیر دوستی

دکتر سید غلامرضا کاظمی دینان سفیر دوستی جدید کانون هموفیلی ایران: هیات مدیره کانون هموفیلی ایران ...

دکتر مهدی کریمی – سفیرغذای

سفیرغذای سالم کانون هموفیلی ایران انتخاب شد براساس مصوبه  هیئت مدیره کانون هموفیلی ایران به تاریخ  ...