دندانپزشکی

دندانپزشکی

Khanom Lotfi

دستیار دندانپزشک

خانم زهرا لطفی

Dr Dehghan

دندانپزشک

آقای دکتر حمید دهقان اصل

صبح روزهای فرد ۸ – ۱۲

Dr Mashhadi Rahimi

دندانپزشک

آقای دکتر بهروز مشهدی رحیمی

صبح روزهای زوج ۸ – ۱۲

هموفیلی و بیماریهای دهان و دندان

بیماریهای دهان و دندان، سلامت عمومی افراد مخصوصا با اختلالات انعقادی را به خطر می‌اندازد. افراد هموفیل و سایر بیماران با اختلالات خونریزی دهنده ارثی در اولویت دریافت خدمات پیشگیرانه دهان و دندان قرار می‌گیرند. داشتن دندان و لثه سالم و پیشگیری از مشکلات دندانی اهمیت زیادی دارد. زیرا نه تنها سطح کیفی زندگی و تغذیه را تامین می‌کند، بلکه خطرات ناشی از جراحی‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

متاسفانه افراد با اختلالات انعقادی به دلیل ترس از خونریزی، با بی‌توجهی به امر بهداشت دهان و دندان، در نگهداری از دندان‌ها دقت نمی‌کنند. توجه به این امر به این افراد و متخصصان امور بهداشتی کمک می‌کند تا با مراقبت‌های لازم بتوانند سطح سلامت دهان و دندان را ارتقاء دهند و مشکلات دندانپزشکی را به حداقل برسانند.

نقش دندانپزشک مرکز درمان جامع

  • معاینه شامل Visit-O.P.G
  • مراجعه بیمار برای اقدامات و درمان دندانپزشکی
  • کشیدن دندان- جراحی- ترمیم- عصب کشی- جرم گیری

قبل از انجام هر کاری لازم است که بیمار از نظر سطح فاکتور انعقادی، بستگی به نوع مشکل دندانپزشکی که دارد در حد نرمال قرار گیرد. جراحی هایی نظیر کشیدن دندان و بی حسی‌های تزریقی می‌تواند باعث خونریزی‌های طولانی شود.

در قسمت دندانپزشکی مرکز درمان جامع برای جلوگیری از خونریزی‌های بعد از کشیدن از دنتامپ و ژل تامپ و چسب‌های فیبرین و محلول ترانگزامین اسید و نیز بخیه استفاده می‌شود که تا حدودی مانع از خونریزی شدید شود و این روش‌ها مناسب و مقرون به صرفه برای کنترل خونریزی می‌باشد. و همچنین مراقبت‌های بعد از کشیدن (کمپرس یخ، رعایت در غذا خوردن و استفاده از مایعات و جامدات نرم، شست و شو دهان با دهان شویه یا آب نمک) به بیمار توصیه می‌گردد. خونریزی لثه اغلب در التهاب و عفونت لثه به وجود می آید و این بیماران به علت ترس از خونریزی از مسواک زدن امتناع می‌نمایند. به همین دلیل بیماران جهت جرم‌گیری و بعد از آن آموزش‌های بهداشت دهان و روش مسواک زدن و معرفی دهان شویه و پیشگیری از مشکلات دندانی به بیمار توصیه‌های لازم را ارائه می‌دهند.

در درمان روت کانال (عصب کشی) دستگاه آپکس فایندر و روتاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که از مجهزترین و بهترین برندها می‌باشد. لازم به ذکر است که در این مرکز روت کانال تراپی یا درمان ریشه در یک جلسه انجام می‌شود.

مواد مصرفی در دندانپزشکی اعم از شست وشو، استریل نمودن با محلول‌های مرغوب و مواد ترمیمی و عصب کشی از بهترین برندها تهیه و استفاده می شود. کلیه ابزار و وسایل در هر روز استریل می‌شود و از تست های استریل در هر بار اتوکلاو پرینت تمامی مراحل استریل شده را تهیه و جمع آوری کرده و تمامی مواد مصرفی دندانپزشکی یکبار مصرف می‌باشد.

چهار روش نگهداری سلامت دهان و دندان که پزشکان به بیمار توصیه می‌کنند

  • تغذیه: مقدار و تعداد دفعات مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند را کاهش دهید. از نوشیدنی‌های ترش بطور مکرر استفاده ننمایید. غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند باید هنگام غذاهای اصلی مصرف شوند.
  • تمیز کردن دندانها: روزی ۲ الی ۳ بار با دقت دندانها را مسواک بزنید و از نخ دندان و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • استفاده از فلوراید
  • مراجعه مرتب به دندانپزشک: سالی یک مرتبه برای معاینه دندانها به دندانپزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از مشکلات دندانی

به دلیل وجود مشکلات فراوان در خانواده‌های افراد هموفیل، رسیدگی به دندانها معمولا آخرین چیزی است که مورد اهمیت قرار می‌گیرد. بنابراین لازم است که به این امر اهمیت بیشتری داده شود. مهمترین هدف، پیشگیری از پوسیدگی دندانهاست. بیماران و بستگان آنها باید در مورد اهمیت بهداشت مناسب دهان آگاهی لازم را پیدا کنند تا نیاز به درمان‌های اضطراری دندانپزشکی و دفعات مراجعه به دندانپزشکی کاهش یابد. بطور معمول می‌توان از پوسیدگی‌های دندانی، بیماریهای پریودنتال و بوی بد دهان پیشگیری کرد. در افراد مستعد به خونریزی، این پیشگیری‌ها اهمیت بسیار دارد.

محافظت از دهان

افراد هموفیل هنگام ورزش بویژه ورزشهای رزمی باید از محافظ دهان استفاده کنند. برای پیشگیری از ضربه دندان قروچه، خوردگی دندان در اثر اسید و یا پرتوهای ناشی از رادیوتراپی محافظ دهان لازم است.

طراحی و پشتیبانی: امیدواران هاست