کانون هموفیلی ایران | خیریه

حامی بیماران هموفیلی

تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷

اجلاس روسا، معاونین اجتماعی، بهداشت و مدیران شبکه بهداشت و درمان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی منطقه ۸ آمایشی کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، این اجلاس یک روزه با هدف تبیین ماموریت و برنامه های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و با حضور دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت و مهندس موهبتی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان بیمه سلامت در حال برگزاری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این اجلاس، پیام وزیر بهداشت به اجلاس روسا،معاونین اجتماعی، بهداشت و مدیران شبکه بهداشت و درمان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی منطقه ۸ آمایشی کشور را قرائت کرد.

دکتر حمید رضا رشیدی نژاد گفت: عمده کارهای بخش سلامت متوجه فعالیت های بین بخشی است به همین دلیل استانداران،شهرداران و سایر دستگاه ها با سلامت مرتبط هستند و لازم است در این زمینه دغدغه داشته باشند.

وی اضافه کرد: امیدوارم برگزاری این نشست ها و همایش ها ما در راستای خوب اندیشیدن و ارائه راهکارهای مناسب در جهت تامین سلامت مردم در منطقه ۸ آمایشی کشور کمک کند.

برای اولین بار با ابتکار معاونت اجتماعی وزارت بهداشت تعدادی از مدیران عامل سازمان های مردم نهاد ( کانون هموفیلی ایران – انجمن کلیوی ایران – انجمن ام اس ، انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی ایران ) در این اجلاس شرکت داشتند و فرصت ارایه نظر برای آنها فراهم آمد . امدیران این انجمن ها در کارگروه جلب مشارکت سازمان های مردم نهاد و خیریه ها شرکت نمودند. برای اولین بار در یک ساختار دواتی رئیس کارگروه مدیر عامل انجمن کلیوی ایران و سخنگوی کارگروه مدیر عامل کانون هموفیلی ایران انتخاب و گزارش کارگروه به اجلاس ارایه گردید . تسهیلگران این کارگروه آقایان دکتر جمالی و دکتر نصیری از معاونت اجتماعی وزارت بهداشت بودند.

سخنرانی مدیر عامل کانون هموفیلی ایران در این احلاس با موضوع توسعه اجتماعی کلید توسعه پایدار و ضرورت متشکل شدن مردم در تشکل های اجتماعی

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران ضمن تشریح عواقب عدم توسعه اجتماعی کشور ضمن اشاره به آمار تشکل های اجتماعی به ازای جمعیت و مقایسه آن با ایران گفت: در ایران به ازای هر ده هزارنغر جمعیت کشور یک تشکل اجتماعی وجود دارد در حالیکه در اروپا و برای نمونه فرانسه این آمار به ازای هر ۵۰ نفر جمعیت یک تشکل است . وی تاکید نمود گفتگو با مردم و نامین مشارکت آنها در نصمیم گیری و تصمیم سازی فقط با متشکل شدن آنها در تشکل های اجتماعی میسر است . مدیر عامل کانون هموفیلی ایران بر این نکته تاکید داشت که راه توسعه ایران ، توسعه اجتماعی است و می بایست برای آن تلاش کنیم . وی عملکرد معاونت اجتماعی وزارت بهداشت را در تامین مشارکت مردم بسیار برجسته دانست و تصریح نمود ” اعتقاد وزیر بهداشت به تامین مشارکت مردم و خوشفکری ایشان در تاسیس معاونت اجتماعی منجر به تحولی گردید که با حضور آقای دکتر ایازی با سابقه ای که در حوزه مشارکت های شهرداری داشتند تکمیل گردید و منجر به عملکردی گردید که بی تعارف شایسته تقدیر است. ایکاش رئیس جمهور محترم نیز معاونت اجتماعی داشتند. متاسفانه در حالیکه حوزه اجتماعی در سازمانی غیر مستقل در دل سیاسی ترین وزارت خانه کشور است و حوزه رفاه اجتماعی در حوزه ای سه گانه و عجیب در دل وزارتخانه ای است که الان رنج نداشتن وزیر را می کشد خلاء یک نگاه اجتماعی به حوزه توسعه در کشور کاملا مشهود است.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران با عنوان گزارشگر کارگروه جلب مشارکت ها گزارشی از نقطه نطرات گروه را با محور های زیر به اجلاس گزارش داد.

برای پاسخ به این سوال می بایست ظرفیت های موجود در سازمان های مردم نهاد را شناخت تا بتوانیم از نقشی که این سازمان ها می توانند ایفا نمایند را ارایه دهیم.

سازمان های مردم نهاد نیز متقابلا باید با ظرفیت شبکه یهداشت کشور و سیاست های حاکم برآن آشنا شوند. متاسفانه میزان شناخت سازمان های مردم نهاد از اجتماعی ترین فعالیت وزارت بهداشتپ که یکی از موفق ترین بخش های این وزارتخانه است اطلاع ندارند. عملکرد های موفق حوزه بهداشت و شبکه آن بارها مورد تحسین جامعه جهانی و سازمان بهداشت جهانی گردیده است . عملکرد این شبکه مویرگی از دل روستا شروع می شود و در کلیه بخش ها و شهر ها جاری و به سیاست گداری های های منطقه ایی، استانی و ملی می انجامد. جناب آقای دکتر نصیری مدیرکل حوزه خیریه های وزارت بهداشت با طرح سوالی در کارگروه توجه شرکت کنندگان به ضرورت تغییر نگاه در حوزه بهداشتی کشور جلب نمودند .

بیماری های غیر واگیر مانند قلب و عروق ، دیابت ، فشار خون و …نیازمند یک عزم اجتماعی و همکاری همه جانبه بین بخشی و اطلاع رسانی است . سازمان های مردم نهاد ظرفیت بالایی در این حوزه ها دارند.


به علت کمبود وقت عملا فرصت آن به وجود نیامد که مدیران سازمان های مردم نهاد شرکت کننده در این کارگروه با ظرفیت های شبکه بهداشت آشنا شوند . مهمترین پپیام این اجلاس به سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت به شرح زیر بود:

کانون هموفیلی ایران وظیفه خود می داند از این رویکرد جدید در حوزه وزارت بهداشت ابراز خرسندی بنماید. بی تردید حضور مدیران غیر دولتی در اجلاس های مدیران دولتی می تواند به تعامل شایسته تر در این حوزه کمک شایانی بنماید.

دیدگاه خود را بنویسید

سفيران كانون

دکتر کاظمی - سفیر دوستی

دکتر سید غلامرضا کاظمی دینان سفیر دوستی جدید کانون هموفیلی ایران: هیات مدیره کانون هموفیلی ایران ...

دکتر مهدی کریمی – سفیرغذای

سفیرغذای سالم کانون هموفیلی ایران انتخاب شد براساس مصوبه  هیئت مدیره کانون هموفیلی ایران به تاریخ  ...