آزمایشگاه روتین

بخش آزمایشگاه روتین

 

Khanom Bahri

کارشناس ارشد آزمایشگاه

خانم تینا دلسوز بحری

Khanom Ghasemi

کارشناس آزمایشگاه

خانم نیلوفر قاسمی

photo_۲۰۱۷-۱۰-۲۹_۰۹-۲۸-۲۵

مسئول فنی آزمایشگاه

آقای دکتر حمیدرضا جمالی

Kanom Mohamad amini

کارشناس ارشد آزمایشگاه

خانم معصومه محمدامینی

Khanom Abdolahi

کارشناس آزمایشگاه

خانم پردیس عبدالهی

آزمایشگاه روتین

در کنار انجام آزمایشات فنوتیپیک و ژنوتیپیک بیماری‌های خونریزی دهنده، نیاز آزمایشگاه تشخیص طبی روتین ضروری بود بنابراین در سال ۱۳۸۰ این آزمایشگاه راه‌اندازی و در کلیه بخش‌ها شروع به کار نمود. در حال حاضر مفتخریم با دارا بودن تجهیزات مدرن اتوماتیک و تکنولوژی روز طبق استانداردهای مرجع سلامت و همچنین پرسنل مجرب و کوشا توانسته‌ایم نقش بسزایی در تشخیص بیماری‌ها ایفا کنیم. آزمایشگاه تشخیص طبی روتین مرکز درمان جامع هموفیلی ایران با یک بانک اطلاعاتی جامع و پیشرفته کلیه خدمات خود را در زمینه‌های تشخیص در کلیه بخش‌های هماتولوژی، بیوشیمی، سرولوژی، میکروب شناسی و هورمون شناسی به بیماران هموفیلی و غیرهموفیل ارائه می‌دهد.

نمونه‌گیری

آزمایشگاه مرکز درمان هموفیلی ایران مجهز به بخش پذیرش با کادر مجرب، دو اتاق نمونه گیری ویژه خانم‌ها و آقایان، یک نمونه‌گیری ویژه نوزادان و یک اتاق شرح حال برای نمونه‌های خاص می‌باشد. پرسنل این بخش با مهارت بالا در زمینه نمونه‌گیری نوزادان، اطفال و بزرگسالان آماده نمونه‌گیری از مراجعین محترم هستند.

این بخش به سیستم رگ‌یاب مجهز است تا در مواردی که مراجعین رگ‌های عمقی و نامشخص دارند، مورد استفاده قرارگیرد. لازم به ذکر است که کیفیت نمونه با صحت جواب آزمایش رابطه مستقیم دارد.

بیوشیمی:

انجام کلیه تست‌های بیوشیمی با استفاده از دستگاه اتوانالایزرHITACHI  کمپانی ROCH و انجام تست‌های سدیم و پتاسیم با  استفاده از دستگاه مدرن  Isence  

بررسی هموگلوبین  A1Cو سایر هموگلوبینوپاتی ها با دستگاه کاپیلاری الکتروفورز با استفاده از خاصیت  Electro Osmotic Flow تست A1C تست آزمایشگاهی ساده‌ای که میانگن میزان قند موجود در خون فرد را در ۳ ماه گذشته نشان می‌دهد. آزمایش هموگلوبین A1c نشان می‌دهد که قند خون فرد مبتلا به دیابت در طول این مدت به میزان نرمال نزدیک بوده یا از میزان نرمال بالاتر است. با این روش پزشک معالج، قادر به بررسی کیفیت کنترل قند خون می‌باشد.

هورمون شناسی:

آنالیز کلیه تست‌های تیروئیدی و هورمون با استفاده از روش الایزا. یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین بخش‌ها در آزمایشگاه بخش هورمون شناسی و ایمنی شناسی بوده در این بخش آزمایشات مختلف با روش‌های متنوع و مناسب با هر آزمایش بر روی نمونه های سرم، پلاسما و دیگر مایعات بدن انجام می‌شود. دستگاه‌های این بخش به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به روش کنترل کیفی داخل آزمایشگاهی، بین آزمایشگاهی و حتی خارجی کنترل می‌شوند تا جواب آزمایش‌ها با دقت و صحت بالا در اختیار پزشک و مراجعین محترم قرار گیرد. 

سرولوژی :

بخش سرولوژی مرکز درمان جامع هموفیلی ایران از سال ۱۳۸۰ تاکنون به بررسی کیفی تیپ‌های گوناگون هپاتیت اعم از (HBV  و HCV )  و HIV و سایر بیماریهای ویروسی بخصوص در بیماران هموفیلی پرداخته است و کلیه تست‌های سرولوژی انجام می‌گردد.

میکروب شناسی :

عملکرد اصلی بخش میکروبیولوژی بالینی کشت نمونه‌های مختلف بیماران مشکوک به عفونت به منظور بررسی میکرو ارگانیسم‌ها، شناسایی دقیق گونه‌های جدا شده، انجام آزمایش حساسیت به آنتی بیوتیک‌ها و ارزیابی نمونه‌های سرولوژیکی و آزمایش‌های مستقیم انگل شناسی و قارچ شناسی برای بیماری‌های عفونی است. این موارد در تشخیص و درمان بیماری‌های عفونی به پزشکان کمک خواهد کرد. حساسیت سویه‌های میکروبی به آنتی بیوتیک‌ها با استفاده از استاندارد نیم مک فارلند (روش دیسک دیفیوژن) و نیز دیسک‌های شرکت پادتن طب ارزیابی می‌شود. جهت جلوگیری از انتشار آلودگی به پرسنل این بخش و یا انتقال به محیط پیرامون هود کلاس ІІ، مجهز به فیلتر اختصاصی هپا استفاده می‌شود. همانند سایر بخش‌های این آزمایشگاه جهت واحد میکروب شناسی نیز برنامه کنترل کیفی بسیار جامع و منسجمی براساس الزامات مرجع سلامت و سایر استانداردهای آزمایشگاهی معتبر تهیه و تدوین شده که به شکل روزانه توسط مسئول واحد میکروب شناسی، مسئول کنترل کیفی و شرکت‌های پشتیبان جهت ممیزی و بازرسی اجرا و نظارت می‌شود. در بخش میکروب شناسی آزمایشگاه پرسنلی مجرب با استفاده از روش‌های روز دنیا آماده ارائه خدمات به پزشکان و مراجعین محترم هستند.

طراحی و پشتیبانی: امیدواران هاست